Problémy pri výchove

NEPOSLÚCHA!

Svojho psíka ste si vysnívali a venujete mu kopec času. Je členom rodiny, za ktorého by ste dýchali, no a on i tak NEPOSLÚCHA!  Prečo je to tak? Čo robíme zle? Akých chýb sa dopúšťame najčastejšie?

1.MÁ DOMA VEĽA KAMARÁTOV, ALE ŽIADNEHO PÁNA

Všetci sa mu venujete, všetci ho kŕmite, odmeňujete, venčíte. Začlenili ste ho medzi vás, no a on si z vás robí srandu. Môže to byť tým, že ste si nestanovili základné pravidlá, ktoré by dodržiavali všetci v domácnosti. Niekto mu dá kúsok od stola, iný mu umožní sa ťahať. Jeden mu niečo zakáže, iný povolí. Psy sú vo svojej podstate jednoduché tvory a potrebujú jednoduché pravidlá. Dohodnite si ich navzájom a DODRŽUJTE ICH!

2. NEDOSTATOK AKTIVÍT

Dieťa, ktoré sa nudí, vymýšľa a je zlé. A rovnaké platí u psov. Stanovte si aktivitu, ktorú svojmu psíkovi venujete. Nemusí to byť psí šport, môže to byť vychádzka v prírode, psie hlavolamy, hry a triky. Niečo, s čím mu zamestnáte hlavu.

3. NEDÔSLEDNOSŤ PRI VÝCHOVE

Dohodli ste sa, že na sedačku psík nechodí, ale vy máte deň blbec a psie objatie na gauči vám v tejto chvíli pomáha… V skutočnosti svojmu psovi jednou výnimkou narušíte predstavu o poriadku v jeho svete. Najbližší polrok bude nepokojne čakať a skúšať, či by predsa na gauč nemohol… Zopakujeme úvodnú myšlienku – psy sú jednoduché a potrebujú pravidlá.

4. NESPRÁVNA KOMUNIKÁCIA

Psy slovám nerozumejú. Čomu rozumejú sú naše nálady a intonácia. Ak pes urobí niečo správne, treba ho utvrdiť – pochváliť. Stále a znovu, aj 1000x za rovnakú činnosť. Oni to utvrdenie potrebujú. Keď naopak začne robiť niečo nežiaduce, treba ho zastaviť ráznym „nie“, „fuj“, „nesmieš“ , skrátka zákazovým povelom. Povel by ste mali vydať tak, aby hneď pochopil, že ste nespokojní, naštvaní a neželáte si to.

5. NEPOUŽÍVATE ODMENY

No povedzte, chodili by ste do práce, keby vás neplatili? Odmena je pre psa tou najlepšou motiváciou. Ak chcete, aby bol váš psík v bežnom živote vychovaný a spoľahlivý, odmeny by ste mali mať pri sebe prakticky stále. Odmena by mala nasledovať vždy, keď psík po oslovení príde, alebo keď sa prestane na vôdzke ťahať, keď vás svojím správaním/konaním poteší.

Odmeňovanie nie je len pre šteniatka – je to forma motivácie pre psa na celý život a mala by byť bežnou súčasťou vášho spolunažívania.