POČULI STE UŽ? Ako sa starať o psíka v zimnom období?

Vedeli ste, že?

Keď teploty klesnú pod bod mrazu

Mnohí Vás sa často pýtate, ako psom pomôcť v mínusových teplotách. Prinášame niekoľko rád, na čo by ste nemali v studenom počasí zabudnúť.

Psi ustajnení vonku

Dôležité je zabezpečiť pitný režim. Voda v mínusoch zamrzne rýchlo, pričom pes na udržanie tepla spotrebuje množstvo energie a voda je preň esenciálna. Ďalším rizikom je, že príliš studená voda môže psovi spôsobiť zápal žalúdka a čriev. Je preto dôležité vodu psovi pravidelne dopĺňať a obmieňať.

Ďalším dôležitým krokom je posilniť kŕmnu dávku psa. Dávku môžete posilniť jej zvýšením, ktoré by v zimnom období mohlo predstavovať 1,5-násobok bežnej dávky, alebo pridaním tuku – vhodný je napríklad hovädzí loj, či bravčová masť.

Zatepliť búdu, alebo ho radšej vziať na noc dnu? Pokiaľ sa jedná o zdravého jedinca, ideálne je zatepliť búdu. Striedaním vonkajšieho a vnútorného prostredia totiž psovi narušujete jeho termoreguláciu, prispôsobiť sa mínusovým teplotám po noci strávenej v teple predstavuje pre psa väčšie riziko nachladnutia než ponechaním ho vonku.

Vnútorní psi

Pri vnútorných psoch je potrebné zabezpečiť pohyb celoročne, preto by ste sa nemali vyhýbať vychádzkam ani v snehu a mínusoch. Pomôcť psom zvládnuť prechod môžete vhodným oblečkom, ktorý zabráni premočeniu srsti a zachladnutiu organizmu, a tiež zabráni prechladnutiu vplyvom vetra. Naša rada – pri výbere oblečenia sa riaďte funkčnosťou, nie „módou“.

Dbajte nato, aby mal pes prekrytú celú chrbticu vrátane krížových a krčných partií, a tiež nato, aby bol jeho zvršok nepremokavý. Do mokrého snehu nie sú vhodné pletené a bavlnené oblečky bez nepremokavej vrstvy, ktoré nasiaknu vlhkosť a môžu psíkovi v chlade spôsobiť skôr riziko než pomoc.

Želám Vašim zverencom, aby zimu prežili v zdraví a bez ujmy!

S prianím krásneho dňa

Vaša Adriana

P.S.: V prípade, že Vás toto zaujalo, už teraz sa môžete tešiť na ďaľšie zaujímavé články.