Pes a cestovanie autom
Sú psy, ktoré cestovanie autom milujú od prvej chvíle. Aj takí, ktorým istý čas trvá na cestovanie si zvyknúť. Ak sa trápite už i pri pomyslení na to, ako vášho psa dostanete do auta na veterinárnu prehliadku, či na výlet, nasledujúci článok je určený práve vám.
VHODNÝ PRIESTOR
Najbezpečnejší spôsob, ako vášho štvornohého parťáka prepravovať, predstavuje prepravka. Na trhu je množstvo kvalitných prepraviek v rôznych veľkostiach, ktoré sú prispôsobené štandardným modelom áut.
VEĽKOSŤ PREPRAVKY & VHODNÁ ÚPRAVA
Pri výbere prepravky by ste mali dbať nato, aby bola dostatočne veľká – pes by sa v nej mal vedieť v pohode natiahnuť aj postaviť. Príliš malé prepravné boxy môžu psovi spôsobiť úzkosť aj ortopedické problémy. Dno prepravky by ste mali vystlať nešmykľavou podložkou – gumenou, kobercom, pelechom, alebo vetbedom: pes by pri brzdení a v zákrutách nemal lietať od okraja po okraj, ale mal by mať možnosť v prepravke pohodlne ležať.
NEVOĽNOSŤ & ZVRACANIE
Radi by ste svojho psíka brali na výlety, ale zvyčajne mu príde zle po pár prejdených kilometroch? Je potrebné ho vyvoziť. Berte ho so sebou čo najčastejšie na krátke cesty a problém nevoľností sa zvyčajne stratí po pár týždňoch. Pred cestou ho nekŕmte a nenapájajte. Na konci cesty psa zabavte krátkou hrou, či vychádzkou – spojíte mu cestovanie s príjemným zážitkom spojeným s vašou osobou.
PANIKA NASTÚPIŤ DO AUTA
Nájdu sa aj psí panikári, ktorí kolabujú v okamihu, ako na aute otvoríte dvere a zbadajú prepravku. Pre týchto špecialistov je vhodné spojiť im auto prepravku s niečím mimoriadne príjemným. Skúste si prepravku preniesť domov a umiestniť do nej niečo, čo pes miluje. Alebo niečo, čo vôbec nepozná – nám sa osvedčila napríklad špiková kosť. Nechajte psa, aby sa s ňou krátko v prepravke pohral (na úvod stačí 5 – 10 minút), kosť odložte a postup opakujte každý deň. Po pár dňoch bude s nadšením čakať, kedy príde chvíľa prepravky. Keď už ste uspeli v tomto kroku, preneste prepravku späť do auta a zopakujte rovnaký postup s obľúbenou dobrotou – bez toho, aby ste auto naštartovali. Po ďalších pár dňoch sa môžete so psom vybrať na krátky výlet, pričom obľúbenú zábavku dostane na cestu, alebo po dorazení do cieľa.
PSY, KTORÝM CESTOVANIE ROBÍ PROBLÉM
Existuje malá skupina psov, ktorí napriek snahe ich majiteľov pri cestovaní v aute trpia a v dôsledku citlivého žalúdka, či pocitu úzkosti pre nich cestovanie predstavuje stres. Pre takýchto psíkov odporúčame prírodný doplnok NATURKRAFT PRO-8, ktorý má upokojujúci a podporný účinok v stresových situáciách. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.
KEDY JE VHODNÉ VYCESTOVAŤ SO PSOM NA DOVOLENKU?
Keď je váš pes na cestovanie autom už zvyknutý a viete, že zvláda aj dlhší výlet v prepravke. Ak sa chystáte do hôr alebo k moru, mali by ste mať so sebou vždy dostatok vody, aby ste psa mohli cestou napojiť. Rovnako by ste mali psa pravidelne venčiť a umožniť mu sa prejsť aspoň každé 4 hodiny. Faktom je, že väčšina psov cestovanie autom zbožňuje a vie si ho dokonale užívať!