Pes a žiarlivosť

Nezvládnuteľne žiarlivý na člena rodiny? Nastavte pravidlá raz a navždy!
Prejavy žiarlivosti sledujeme nielen u ľudí, ale častokrát sa s nimi stretávame aj u psov. Jedny žiarlia na partnerov/deti, rodinu a priateľov. Iní zase na ostatných psích, či iných zvieracích spoločníkov. V nasledovných riadkoch sa pozrieme na žiarlivosť na rodinných príslušníkov. Najčastejšie sa s týmto typom žiarlivosti stretávame v súvislosti s deťmi. Ako každý psí problém, i tento začína nenápadne a postupne sa stupňuje. Môže sa stať, že keď tento problém identifikujete, bude u psa už dobre upevnený.

Aké môžu byť prvé prejavy žiarlivosti na člena rodiny?
Drobné a nenápadné. Zväčša sa na nich dokonca pousmejete. Napríklad, sedíte na sedačke, sadne si k vám vaše dieťa a pes/šteniatko sa vopchá medzi vás. Alebo si vydobyje miesto na vašich kolenách. Ďalším príkladom môže byť, že sa s dieťaťom učíte a psík vás vyrušuje,
vynucuje si vašu pozornosť, kňučí, šteká a podobne. Pes, ktorý sa takto správa, zvyčajne nemá správne vymedzené mantinely a hierarchiu, ktorá v rodine platí. Môže sa stať, že v jeho ponímaní sa v hierarchii rodiny považuje za vyššie postaveného, než je dieťa/deti.

Ako sa zachovať, aby sme predišli stupňovaniu žiarlivých prejavov?
Ideálne je zastaviť tieto prejavy ešte vtedy, keď vám prídu úsmevné a milé. Najmä ak máte malé deti, ktoré si boj o pozornosť so štvornohým parťákom sami vyriešiť nevedia. Pchá sa medzi vás pri pozeraní telky? Zložte ho dole a podajte mu hračku. Vyrušuje vás, keď sa s dieťaťom hráte, či učíte? Nájdite mu inú činnosť – napríklad žuvací paroh. Stanovte si režim, ktorý budete dodržiavať: napríklad, predtým ako sa s dieťaťom začnete učiť, psíka prejdite, aby ste ho unavili. Vysvetlite mu, kedy sa venujete jemu a kedy má oddychovať.

Čo ak sa žiarlivosť vymkne spod kontroly? Ak sa u vás žiarlivosť vystupňovala do extrémov (napríklad pes vrčí po dieťati, či inom členovi rodiny), budete musieť zakročiť rázne. Psa vyhrešiť, alebo dokonca potrestať. V tomto prípade však odporúčame obrátiť sa na skúseného výcvikára, ktorý daný problém vyhodnotí a navrhne najvhodnejšie riešenie.

Žiarli na druhého psa
Prejavy žiarlivosti sledujeme nielen u ľudí, ale častokrát sa s nimi stretávame aj u psov. Jedny žiarlia na partnerov/deti, rodinu a priateľov. Iní zase na ostatných psích, či iných zvieracích spoločníkov. Práve na žiarlivosť voči ostatným zvieratám v domácnosti sa pozrieme v tomto článku. Tento typ žiarlivosti sa zvyčajne objavuje u starších psov, keď si domov priveziete nové šteniatko. Pre šteniatko ste sa rozhodli, lebo ste chceli, aby váš psík mal parťáka a celé sa to otočilo proti vám. Váš prvý psík ho vytláča, vrčí na neho a vy sa bojíte nechať tých dvoch osamote? Vysvetlite im pravidlá.

Na možnú žiarlivosť myslite od prvého stretnutia
Ako zoznámiť šteniatko s udomácneným psom? Ideálne von a ideálne na krátkej vychádzke. Priniesť nové šteniatko priamo do domu, ktorý si zabývaný štvornohý člen rodiny stráži, si vyžaduje ostražitosť. Počas zoznamovania žiadnemu zo psíkov neponúkajte hračky a ani iné „dôvody“ na konflikt. Ak sa rozhodnete pre pamlskovú odmenu, podávajte ju obom psom súčasne.

Úprava podmienok vo vnútri
Ešte predtým, ako nové šteniatko domov prinesiete, pripravte obom psíkom podmienky: pelech, misku, a podobne. Po príchode domov nedovoľte šteniatku, aby oberalo o životný priestor vášho prvého psíka a naopak. Cieľom je, aby obaja pochopili, že každý z nich má svoje miesto vo vašom príbytku. Ak sa začnete venovať individuálne šteniatku (napr. začiatky výcviku), povenujte sa opäť aj vášmu prvému psíkovi.

Potrebujete si odbehnúť na nákup?
Psíkov zatvorte do samostatných ohrádok, alebo oddeľte. Dbajte nato, aby ste predišli akejkoľvek šarvátke v čase vašej neprítomnosti.

Bojíte sa, že to nezvládnete? Že budú nepriatelia?
Zvládnete to. Zvyčajne sa pes poteší spoločnosti okamžite, alebo do pár dní. Môže sa stať, že je váš psík tvrdý oriešok, ale pri „spravodlivom“ delení pamlskov, času, pochvál a aktivít mu jedného dňa dojte, že o nič neprichádza, naopak, jeho život sa obohatil o psieho kamoša. A pamätajte, že pes je tvor spoločenský a aj ten najväčším „bručoun“ sa poteší spoločnosti ďalšieho psa.

Keď teploty klesnú pod bod mrazu
Mnohí z vás sa často pýtate, ako psom pomôcť v mínusových teplotách. Prinášame niekoľko rád, na čo by ste nemali v studenom počasí zabudnúť.

Psy ustajnení vonku
Dôležité je zabezpečiť pitný režim. Voda v mínusoch zamrzne rýchlo, pričom pes na udržanie tepla spotrebuje množstvo energie a voda je preň esenciálna. Ďalším rizikom je, že príliš studená voda môže psovi spôsobiť zápal žalúdka a čriev. Je preto dôležité vodu psovi pravidelne dopĺňať a obmieňať.
Ďalším dôležitým krokom je posilniť kŕmnu dávku psa. Dávku môžete posilniť jej zvýšením, ktoré by v zimnom období mohlo predstavovať 1,5-násobok bežnej dávky, alebo pridaním tuku – vhodný je napríklad hovädzí loj, či bravčová masť. Zatepliť búdu, alebo ho radšej vziať na noc dnu? Pokiaľ sa jedná o zdravého jedinca, ideálne je zatepliť búdu. Striedaním vonkajšieho a vnútorného prostredia totiž psovi narušujete jeho termoreguláciu, prispôsobiť sa mínusovým teplotám po noci strávenej v teple predstavuje pre psa väčšie riziko nachladnutia než ponechaním ho vonku.

Vnútorní psy
Pri vnútorných psoch je potrebné zabezpečiť pohyb celoročne, preto by ste sa nemali vyhýbať vychádzkam ani v snehu a mínusoch. Pomôcť psom zvládnuť prechod môžete vhodným oblečkom, ktorý zabráni premočeniu srsti a zachladnutiu organizmu, a tiež zabráni prechladnutiu vplyvom vetra. Naša rada – pri výbere oblečenia sa riaďte funkčnosťou, nie „módou“. Dbajte nato, aby mal pes prekrytú celú chrbticu vrátane krížových a krčných partií, a tiež nato, aby bol jeho zvršok nepremokavý. Do mokrého snehu nie sú vhodné pletené a bavlnené oblečky bez nepremokavej vrstvy, ktoré nasiaknu vlhkosť a môžu psíkovi v chlade spôsobiť skôr riziko než pomoc. Želáme vašim zverencom, aby zimu prežili v zdraví a bez ujmy!

Zimné strasti: starostlivosť o labky a pazúriky
Počas teplejších mesiacov je u väčšiny psov možné starostlivosť o labky a pazúriky opomenúť – chodením po asfalte a tvrdších povrchoch sa pazúriky zvyčajne spoľahlivo obrusujú a nie je potrebné ich upravovať; labky taktiež menej trpia, nepraskajú tak ako počas zimy. V zime je starostlivosť náročnejšia – je potrebné pravidelne dohliadať na dĺžku pazúrov i labky samotné. Poďme k tým pazúrikom: pravidelná úprava je veľmi dôležitým krokom starostlivosti. Keď pazúriky prerastú, pes presúva váhu dozadu a mení sa jeho postoj – v stoji, v sede aj pohybe. V dôsledku toho môže vzniknúť množstvo deformít na chrbtici a pohybovom aparáte. Ďalším rizikom je, že sa pes učí držať telo nesprávne. Potom sa môže stať, že aj keď pazúriky ostriháte, zostane v nesprávnom postoji, pretože je tak „naučený“. Základom zdravého pohybového aparátu každého psieho jedinca je správny postoj, čo v prípade prerastených pazúrov nie je možné. Pokiaľ sa jedná o labky, vankúšiky psov – najmä tých žijúcich vo vnútri – majú tendenciu praskať vplyvom snehu, mrazu, posypovej soli a podobne. Preto v zimnom období labky pravidelne kontrolujte a pokiaľ sú vysušené, či popraskané, ošetrujte ich nato určeným balzamom, alebo prírodným olejom, či bravčovou masťou.