VEDELI STE ŽE? V zimnom období treba dbať o labky vášho psieho kamaráta.

Zimné strasti, s ktorými sa stretávate určite všetci: Ako sa treba starať o labky a pazúriky?

Počas teplejších mesiacov je u väčšiny psov možné starostlivosť o labky a pazúriky opomenúť – chodením po asfalte a tvrdších povrchoch sa pazúriky zvyčajne spoľahlivo obrusujú a nie je potrebné ich upravovať; labky taktiež menej trpia, nepraskajú tak ako počas zimy.

V zime je starostlivosť náročnejšia – je potrebné pravidelne dohliadať na dĺžku pazúrov i labky samotné. Poďme k tým pazúrikom: pravidelná úprava je veľmi dôležitým krokom starostlivosti. Keď pazúriky prerastú, pes presúva váhu dozadu a mení sa jeho postoj – v stoji, v sede aj pohybe.

V dôsledku toho môže vzniknúť množstvo deformít na chrbtici a pohybovom aparáte. Ďalším rizikom je, že sa pes učí držať telo nesprávne. Potom sa môže stať, že aj keď pazúriky ostriháte, zostane v nesprávnom postoji, pretože je tak „naučený“. Základom zdravého pohybového aparátu každého psieho jedinca je správny postoj, čo v prípade prerastených pazúrov nie je možné.

Pokiaľ sa jedná o labky, vankúšiky psov – najmä tých žijúcich vo vnútri – majú tendenciu praskať vplyvom snehu, mrazu, posypovej soli a podobne. Preto v zimnom období labky pravidelne kontrolujte a pokiaľ sú vysušené, či popraskané, ošetrujte ich nato určeným balzamom, alebo prírodným olejom, či bravčovou masťou.

Želám Vašim zverencom, aby zimu prežili v zdraví a bez ujmy!

S prianím krásneho dňa

Vaša Adriana

P.S.: V prípade, že Vás toto zaujalo, už teraz sa môžete tešiť na ďaľšie zaujímavé články.