Pes a leto

Ak Váš pes nechce v lete piť…

Možno poznáte túto situáciu z vlastnej skúsenosti: Vonku je horúco a celý deň ste akosi nestíhali piť.  Zrazu sa vám zatočí hlava, preleje vás studený pot a zahmlí sa Vám pred očami. Prichádzajú mdloby alebo zlyhanie obehového systému. A rovnako sa môže cítiť aj Váš ňufáčik! Ak Váš pes pije pri stúpajúcich teplotách príliš málo, jeho metabolizmus už nefunguje správne. Váš pes je dehydrovaný, čo môže viesť až ku kolapsu obehového systému.. Zvlášť opatrní musíte byť u starších psoch a šteniatok, pretože ich obehový systém je obzvlášť citlivý. Prezradím Vám svoje tajné triky, ktorými môžete prekabátiť nevrlého chlpáčika, ktorému sa nechce piť.  

Urobte si rýchly test: pije Váš pes dostatočne?

Zdvihnite záhyb na krku svojho psa asi o 1 cm a znova ho rýchlo pustite. Ak sa záhyb len pomaly vráti do pôvodného tvaru alebo sa zastaví, Vášmu psovi chýba tekutina. Na lepšiu absorpciu vody použite nasledujúce triky.

Krmivo navlhčite.

Bez ohľadu na to, či je Váš chlpáč kŕmený mokrou alebo suchou stravou, pridajte do misky ⅓ tekutiny. Prepočítajte gramy a mililitre 1: 1: Ak Váš pes dostane 300 g krmiva, pridajte do misky 100 ml vody.

Ochutnajte pitnú vodu.

Varenou slepačou polievkou bez soli (!) Môžete prekabátiť každého, kto nepije.

Do misky s vodou pridajte 100 ml slepačej polievky. Výborný je pomer na miešanie 1: 1

Môj tip: vezmite 200 g kuracích pŕs, mrkvu, dve stonky petržlenovej vňate, 50 g zeleru a stonku póru.

Polievku varíte asi pol hodiny. Nakoniec vyberte pevné prísady a nalejte iba tekutinu do malých podnosov na kocky ľadu, ktoré nakoniec zmrazíte.

Môžete ich teda dobre porciovať a rozmrazovať podľa potreby a pridať do vody na dochutenie. Na 100 ml tekutiny potrebujete päť kociek ľadu.

Budete tak mať prehľad o požadovanom množstve vody. Váš pes potrebuje 70 ml tekutiny na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Aby ste získali predstavu o tom, koľko tekutín Váš pes denne potrebuje, odporúčam nasledujúci postup:

 1. Vypočítajte množstvo

Príklad: Váš 20-kilový pes by mal denne prijať 1 400 ml tekutín.

 • Pretavenie do Vášho každodenného života

Jednoducho zmerajte požadované denné množstvo ráno a potom ho dajte svojmu psovi po celý deň. Takto budete mať vždy dobrý prehľad o množstve vody, ktoré vypil.

Vynikajúcou alternatívou pre psa, ktorý nechce piť, sú naše Reico konzervy s minerálnou rovnováhou. (kompletnou minerálnou výbavou). Je to vhodná strava pre daný živočíšny druh – pes (Canis lupus)

Vyvážená miska pre Vášho psa  
Reico konzervy obsahujú všetko, čo je pre dlhodobé zdravie Vášho miláčika potrebné: vysoký podiel mäsa, šetrne dusenú zeleninu, prirodzené prílohy a minerálnu rovnováhu

Tieto konzervy sú plnohodnotnou , vyváženou stravou a obsahujú všetko, čo pes pre svoj zdravý rast, vývoj a zdravý tráviaci trakt potrebuje.

Vyvážená  a  zdravá miska = zdravé črevo = zdravý pes

vysoký obsah mäsa 69 – 74%, tak, ako je to vhodné pre daný živočíšny druh
suroviny v potravinárskej kvalite

 • s minerálnou rovnováhou
 • bez zahusťovadiel
 • bez dochucovadiel
 • bez aróm
 • bez konzervantov
 • bez dodania soli, cukru, tuku
 • šetrne zavárané
 • prirodzené prílohy a zelenina
 • monoproteínové
 • kvasnicové kultúry na vytvorenie zdravej črevnej mikroflóry

Aby sa Váš pes v lete neprehrial

Horúce teploty pôsobia na Vášho štvornohého priateľa zdrvujúco.

Tu sú moje  3 praktické tipy na jeho schladenie:

 ● Vyhnite sa pohybu na žiarivom slnku: Urobte si veľké kolo ráno a večer, ak je trochu chladnejšie. Vyhľadávajte   tienisté chodníky  a /alebo blízko vody.

Veľa vody: Zabezpečte svojmu parťákovi dostatočne mierne vychladenú pitnú vodu, dokonca aj na cestách!

●  Po námahe ochlaďte telo: Ponúknite svojmu štvornohému priateľovi chladný útočisko, miesto, kde sa môže schovať ( napr. pivnicu) alebo prikryte ho chladivou podložkou, mokrým tričkom alebo mokrým uterákom.

Čo musíte mať bezpodmienečne na dlhších prechádzkach alebo výletoch stále so sebou

V dobrom počasí sa prechádzky so psom radi predĺžia a sú rozsiahlejšie. Aj veľké výlety sú často na víkendovom programe! Či je krátka alebo dlhá,  toto by ste mali mať so sebou na každej prechádzke:

 • vodítko
 • sáčky na exkrementy
 • uterák (najmä v daždivom počasí!)
 • hračky pre psov
 • pamlsky 
 • na dlhšie prechádzky: cestovná miska a voda

Ak chodíte Vy a Váš štvornohý kamarát pravidelne na väčšie dobrodružné výlety, možno by bolo pre Vás praktické, vytvoriť si malú vychádzkovú tašku (napr. do auta)!