PES A BATOĽA

Čakáte dieťatko a už teraz rozmýšľate, ako to doma zvládnete? Čo na to váš pes? Poradíme vám, ako zariadiť, aby sa z nich stali tí najlepší parťáci! Už sme písali, že pes a dieťa fungujú na podobných princípoch. Potrebujú lásku a režim. Na to by ste mali myslieť ešte pred príchodom dieťatka na svet. Ak je váš psík trochu rozmaznaný, prípade sa snaží určovať pravidlá spolunažívania sám, skúste zapracovať na jeho správaní ešte pred príchodom dieťaťa.

PRED PRÍCHODOM DIEŤAŤA

Ak patríte k tým, ktorí psovi nijakým spôsobom neobmedzujú priestor pohybu v domácnosti, mali by ste sa zamyslieť, či sa to s dieťaťom nezmení. Ak s vami pes spáva v posteli a chcete to zmeniť, zamyslite sa, či by nebolo vhodnejšie namiesto zákazov a okrikovania vyčleniť mu v byte/dome priestor pre jednoduchú ohrádku, v ktorej ho naučíte v noci spávať. Ohrádka je výborné riešenie, ktoré vám uľahčí množstvo situácií, najmä v úvode, kedy sa budete musieť naplno venovať dieťaťu (napríklad pri kúpaní) bez toho, aby vám psík asistoval. Ako psíka na ohrádku naučíte sa dočítate v tomto článku:

PO NARODENÍ

Ak chcete predísť žiarlivosti, či presadzovaniu sa zo strany vášho psa, najdôležitejšie je nevyradiť z bežného diania. Po príchode dieťatka domov mu umožnite dieťa ovoňať a zoznámiť sa s novým členom rodiny, samozrejme pod vaším dohľadom. Pokojné správanie psa pri dieťatku chváľte a odmeňujte. Prípadné nežiaduce správanie zastavte hneď v úvode. Rovnako dajte pozor nato, aby sa pes pri dieťati príliš nerozbláznil a neublížil mu hoc neúmyselne. Psy sú však veľmi inteligentné tvory a zvyčajne pristupujú k mláďatám opatrne a s citom. Dôležité je tiež dodržať režim, ktorý mal váš pes ešte pred príchodom dieťaťa – pravidelné kŕmenie, venčenie a vychádzky. Aj keď teraz máte menej času na spoločné hry a zábavky, dokážete ich nahradiť rôznymi interaktívnymi, či dentálnymi hračkami, alebo psími hlavolamami, ktoré vášmu psíkovi zamestnajú hlavu. Ak udržíte psa zamestnaného a necháte ho byť naďalej členom rodiny, zrejme bude vášmu potomkovi asistovať už pri prvom pokuse o lozenie, sedenie a pri prvých hrách.

DIEŤA RASTIE A VYHĽADÁVA INTERAKCIU SO PSOM

Tak ako ste v prvých mesiacoch museli dohliadať na to, ako sa váš pes správa k dieťaťu, teraz je dôležité dohliadať na dieťa a vysvetliť mu, ako sa môže správať k psovi. Bohužiaľ, známe sú prípady napadnutia detí rodinnými psami, a to práve v situáciách, keď sa pes cíti dieťaťom ohrozený.

ČO JE VHODNÉ A ČO NIE?

Dôležité je naďalej zachovávať pravidlá, ktoré u vás doma platia. Pes nesmie na dieťa skákať a rovnako by ste nemali dieťaťu dovoliť príliš sa so psom blázniť, pretože rozbláznený pes môže – hoc nechtiac – dieťaťu ublížiť. Vhodné je učiť dieťa pristupovať ku psovi s citom a pokojne. Pohladkať, pomojkať. Nevhodné je, aby dieťa psa príliš stískalo, pchalo mu prsty do uší, papule, očí, či nosa, aby po psovi hádzalo hračky a predmety, zaháňalo ho do kúta. Priateľstvo dieťaťa a psa je nepochybne jedným z najkrajších, aké môže človek okúsiť. Ak si pri výchove psa a dieťaťa zachováte zdravú mieru pragmatizmu a nenecháte ani jedného z dvojice prekračovať hranice, ich vzťah si budú vzájomne užívať a vy budete na toto obdobie spomínať s úsmevom na perách po celý zvyšok života.