NA ÚVOD K ZDRAVÉMU BYTIU VÁŠHO PSIEHO PARŤÁKA

Kto som a prečo si vám dovolím radiť

Som Adriana a starostlivosti o psov, ich zdravej a vhodnej strave, zabezpečeniu ich spokojnosti a blahu sa venujem už od roku 2011. Už ako dieťa som vyrastala na dedinskom dvore, kde sme mali psov a mačky, a bola som tak vždy spätá so zvieracím svetom. Profesionálne sa psom, mačkám a koňom skoro v celej Európe vždy venoval a doteraz venuje môj brat Roman, od ktorého som sa veľa učila, a doteraz sa aj učím, čo ma posúva ďalej.

Od roku 2011 spolupracujem s mnohými veterinármi, chovateľmi, liečiteľmi, odborníkmi, majiteľmi hotelov pre psov a trénermi psov. Táto spolupráca ma obohacuje, získavam nové a nové informácie ohľadom starostlivosti, poradenstva a zdravia našich štvornohých miláčikov. Absolvovala som množstvo seminárov aj kurzov v oblasti stravovania a spolužitia so psíkmi. Denne sa stretávam s majiteľmi psov (doteraz niekoľko stoviek psíkov), s ktorými neustále riešim zdravé stravovanie vhodné pre daný živočíšny druh, výživové poradenstvo, hľadám riešenia pre rôzne zdravotné problémy, spoločne s majiteľom psíka hľadáme tú najvhodnejšiu cestu, a tak „ušijeme stravu vhodnú pre jeho psa, alebo mačku na mieru“.

Najlepšou školou a zdrojom získavania skúseností a informácií je pre mňa dennodenná vlastná skúsenosť, ako aj nové poznatky získané komunikáciou s majiteľmi ich domácich miláčikov, ale aj konzultovaním s rôznymi odborníkmi z veterinárneho a chovateľského prostredia.

V nasledujúcich riadkoch by som sa rada v skratke venovala téme vhodného stravovania pre psa, ktoré je jedným zo základných predpokladov jeho zdravia a spokojnosti.

Prirodzená strava, alebo od vlka k domestikovanému psovi

Vlk, morfologicky prispôsobený k lovu väčšej zveri, prejde za svojou potravou až 70 kilometrov. Pri svojom love sa zameriava najmä na starú, chorú a slabú zver – či už sa jedná o vysokú zver, líšky, zajace, drobné hlodavce, žaby, plazy a väčšie chrobáky. Vlk nepohrdne ani zdochlinami, lesnými plodmi, zemiakmi či kukuricou z polí. Z ulovenej koristi sa najprv pohostí vnútornosťami brušnej dutiny, končatinami, až potom na rad prichádza svalovina, trup, kosti a hlava. Ročne skonzumuje až okolo 800 kg mäsa, denná spotreba dospelého jedinca sa pohybuje od 3 do 5 kíl. Dôležité je uviesť, že v náročných obdobiach vlk nežerie denne, cesta za ulovenou korisťou nie je jednoduchá, a tak môže vlk hladovať aj niekoľko týždňov.

Väčšina psov to má v tomto ohľade omnoho jednoduchšie. O svoju stravu nemusí bojovať, nepotrebuje za ňou chodiť celé kilometre. Pes domáci neloví vo voľnej prírode, je odkázaný nato, čo mu jeho pán nadelí do misky.

V stravovaní sa pes od vlka líši tým, že je všežravec a jeho potreba zloženia potravy je rozdielna. Ak si predstavíme, že by si vo voľnej prírode ulovil svoju korisť – zajaca, tak by jeho najprirodzenejšia a najvhodnejšia strava vyzerala takto: 50 – 70% mäsa, a zvyšok by tvorili prílohy – pohánka, vločky, obilniny, zelenina, minerály. Samozrejme, mám na mysli prirodzené mäso a prílohy, bez konzervantov, prísad, bez chémie, plničov a vábničiek.

BARF – biologicky vhodná surová potrava

BARF (z angl. BiologicallyAppropriateRawFoods) je spôsob výživy domácich zvierat, ktorý spočíva v myšlienke čo najviac sa priblížiť k prirodzenej strave daného zvieraťa, keby žilo voľne v prírode. Základom barfovania je kŕmenie surovým mäsom, surovými kosťami a surovou zeleninou. Vynechaním tepelného spracovania surovín sa zachovávajú všetky bioaktívne látky, preto je táto forma stravovania považovaná za vôbec najzdravšiu.

Barfovanie však nie je pre každého, táto forma stravovania si vyžaduje väčšie množstvo príprav, zásoby potravín v mrazničke, a tiež hľadanie kvalitných vstupných surovín. Problém s barfovaním môže byť, ak sa chystáte na dovolenku, žijete až príliš aktívny život, alebo pravidelne cestujete a umiestňujete svojho miláčika do psieho hotela, či dennej škôlky.

Podľa viacerých veterinárov nie je BARF vhodný pre šteňatá – najmä pre šteňatá stredných až veľkých plemien, pretože je náročné týmto spôsobom „namiešať“ im stravu v správnych pomeroch kvôli ich rýchlemu rastu a vývoju pohybového aparátu.

Rovnako sa pri barfovaní odporúča pravidelne vykonávať hematologické a biochemické odbery krvi, ktoré vyhodnotia celkový stav organizmu, jednotlivých orgánov, ako aj podiely vitamínov a minerálov v tele daného jedinca. A to znamená ďalšie výdavky u veterinára.

Bohužiaľ, málokto dokáže kŕmiť skutočným BARF-om, je k tomu potrebných množstvo informácií, množstvo ideálne vyvážených kombinácií, kvalitných dodávateľov mäsa a zeleniny, tieto kvalitné suroviny sú finančne náročné a v nich už dnes bohužiaľ nenájdeme potrebné vitamíny a minerály.

Viac informácií o danej tematike sa dozviete z rôznych knižných titulov, alebo na voľne dostupných stránkach, napríklad www.noran.cz, či www.barf.sk.

Ak sa rozhodnete pre túto formu stravovania, určite vám na vašom miláčikovi záleží a chcete sa postarať o jeho zdravie najlepšie, ako viete. Dôležité je poradiť sa o vhodnom jedálničku a množstve kŕmnej dávky s odborníkmi, ktorí sa barfovaniu venujú. Pretože BARF je potrebné prispôsobiť na mieru vždy danému jedincovi.

Kvalitné granuly pre psov – pohodlná alternatíva pre vás, podpora zdravia vášho psieho parťáka

Výberu granúl a rozhodujúcim kritériám sa budem na tejto stránke venovať v rôznych článkoch podrobne. Teraz by som však rada uviedla niekoľko základných faktorov, ktoré stoja pri výbere granúl pre vášho psíka za zváženie.

1. Aké granuly vlastne hľadáte?

Na trhu jestvuje množstvo značiek a spôsobov spracovania granúl. Medzi najbežnejšie patria granuly extrudované, pečené a lisované za studena.

Extrudované granuly sa vyrábajú procesom extrudácie pri vysokej teplote a tlaku, pri ktorom sa často zničí veľká časť živín a tie sa následne do nich pridávajú v chemickej podobe.

Pečené granuly využívajú tiež vysokú teplotu pri spracovaní, hoci si nevyžadujú také množstvo použitého tlaku. I tak sa do nich zvyčajne pridávajú umelé vitamíny a konzervanty, čo nie je pre výživu psa optimálne.

Granuly lisovanéza studenasa považujú za najkvalitnejšie spracované. Vďaka špeciálnemu procesu spracovania si dokážu zachovať prírodné zloženie vstupných použitých surovín, ako aj vitamínov, proteínov a tukov dôležitých pre zdravé trávenie.

2. Venujte pozornosť zloženiu

Keď sa pozriete na zloženie granúl, na prvom mieste by malo byť vždy čerstvé mäso – nie mäsová múčka, či neuvedené vedľajšie mäsové produkty. Suroviny na zozname zloženia sú podľa nariadenia EÚ uvádzané v poradí od najviac po najmenej zastúpené, preto ak je na prvom mieste zloženia napr. ryža, ruky preč. Pre psa nie je dôležité prijímať len svalovinu, a tak by mali kvalitné granuly obsahovať aj vnútornosti – tie sú na obaloch serióznych výrobcov vždy uvedené a pomenované. Okrem mäsa by mali granuly obsahovať aj vlákninu vo forme prílohy – či už sa jedná o ryžu, kukuricu, zemiaky, ovocie, zeleninu, a podobne. Vláknina zohráva v trávení psa veľmi významnú rolu, aj z tohto dôvodu nie je vhodné kŕmiť psov len čistým mäsom, ktoré obsahuje vlákniny málo. V neposlednom rade je dôležitý obsah minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Tie zohrávajú kľúčovú úlohu pri všetkých biochemických procesoch v tele. Keď je v organizme minerálna rovnováha, látková premena je riadená správne, bunky a metabolické procesy prebiehajú zdravým spôsobom. Minerálna rovnováha je základom dlhodobého zdravia a regenerácie organizmu.

3. Nie je surovina, ako surovina

Ak sa zaoberáte výberom granúl pre svojho psíka, zodpovedajte si aj nasledovnú otázku: chcete, aby jedol granuly vyrobené z odpadového mäsa nevhodného pre ľudí, alebo granuly vyrobené zo surovín v potravinárskej kvalite? Hľadajte informáciu zdroja surovín vami vybraných granúl na obale: každý seriózny výrobca, ktorému záleží na kvalite vyrobeného produktu, sa rád pochváli použitím mäsa z voľného chovu a surovinami v potravinárskej kvalite.

4. A čo obal? Podľahnete marketingu, alebo dáte na zdravý úsudok?

Keď vstúpite do chovateľských potrieb, ohúri vás plejáda krásnych farieb, obrázkov a nablýskaných obalov. Pozor však na to, z čoho je obal granúl vyrobený. Pod papierovými, zdanlivo ekologickými obalmi sa často ukrýva tenká alumíniová fólia. Hrubé plastové obaly naopak môžu obsahovať ftaláty na ich zmäkčenie. V oboch prípadoch sa jedná o látky, ktoré môžu pôsobiť karcinogénne, čo predstavuje pri celoživotnom stravovaní psa granulami riziká. V tomto prípade sú najlepšou alternatívou granuly v obaloch vyrobených z tenších jednovrstvových plastov, bez obsahu hliníka a ftalátov.

ReicoVitalSystem – zdravá alternatíva BARFu vo forme suchej a mokrej stravy

Pri svojej práci s domácimi zvieratami som pred 10 rokmi spoznala filozofiu a produkty Reico, s ktorými pracujem dodnes. Táto spoločnosť pre mňa odráža kvalitu a hodnoty, ktoré si cením a ktoré považujem z pohľadu starostlivosti o zvieratá za dôležité.

Reico je nemecká rodinná spoločnosť z Bavorska, ktorá má silné etické zásady a jej mottom je: Zdravie má budúcnosť. Zameriava sa nielen na výrobu produktov pre zvieratá, ale aj pre starostlivosť o pôdu a ľudí. Filozofiou firmy je dostať pôdu, rastliny, zviera, človeka do rovnováhy. Orientuje sa podľa kolobehu v prírode, ak je zdravá pôda, je zdravá aj rastlina, ak je zdravá rastlina je zdravé aj zviera, ak je zdravé zviera, je zdravý aj človek.

Pokiaľ sa jedná o krmivo pre psov, hlavnou výhodou produktovReico je minerálna rovnováha, ktorá nie je doposiaľ v žiadnom inom krmive – je to základ tráviaceho systému a metabolizmu. To znamená, že telu sú dodané všetky minerály, všetky v rovnováhe a všetky na prírodnej báze, získané z morských rias z dna oceánov, ale aj ručným zberom bylín vo Francúzsku a Peru. Sú spracované tak, aby nezaťažovali tráviaci trakt, mikronizované.

Na rozdiel od mnohých iných výrobcov krmív pre psov ponúka Reico popri granulách tiež mokrú stravu vo forme širokej škály konzerv. Kvalitné, šetrne zavárané a vyvážené konzervy zo surovín v potravinárskej kvalite a bez konzervantov dokážu psovi nahradiť čerstvú stravu.

Kvalitné granuly sú samozrejme kompromisom pre človeka. Pri kŕmení suchou stravou (granulami) Reico sa môžu granule zmiešavať s konzervami Reico, pretože zloženie a kvalita konzervy a granúl je tá istá, nie ako pri industriálnej strave, pri ktorej sa neodporúča zmiešavať konzervu s granulami. Konzerva je šetrne zaváranou alternatívouBARFua suchá strava Reico je šetrne spracovanou sušenou alternatívou BARFu – za studena lisovanou alebo formovanou. Či už sa jedná o granuly alebo konzervy, vstupné suroviny pochádzajú z nemeckého kontrolovaného poľnohospodárstva.

Predstaveniu jednotlivých produktov Reico i konkrétnym riešeniam pre rôzne problémy s trávením psov sa budem venovať podrobnejšie v ďalších článkoch, čo by som však rada uviedla na tomto mieste je, že 10 rokov práce s touto značkou a stovky, možno i tisíce klientov ma dennodenne presviedčajú o správnosti mojej voľby. Som nadšená z efektu tohto krmiva na zvieratá, pre ktorých si Reico majitelia zvolili. Za vyše desaťročie práce s Reico som sa mnohokrát presvedčila o jeho účinkoch na vitalitu a regeneráciu zvierat, i o tom, že dlhodobo a spoľahlivo prispieva k celkovému zdraviu jedincov.

Zaujal vás tento článok? Hľadáte vhodné krmivo pre vášho psíka, či mačku? Radi by ste sa dozvedeli viac informácií o produktoch Reico? Neváhajte ma kontaktovať, rada vám pomôžem.